Akne Tedavisi

 

Akne bir deri hastalığıdır ve yüz, boyun, göğüs, sırt, omuz ve üst kollarda görülen, yağ kanallarını tutan bir hastalıktır.

Akne Tedavisi Nedir?

Akne derinin lokal hastalığıdır ve tedavisi uzun bir süreçtir. Akne Tedavi edilemez ise iz kalma riski olabilir. Akneli cilde sahip kişilerin cildindeki akneleri kişisel olarak temizlemeye çalışmaması ve oynamaması gerekirse de psikolojik etkiden dolayı kişiler sıklıkla bu yolu kullanmaktadır. Bu aknenin yayılmasına daha da kötüsü iz bırakmasına neden olabilmektedir. Tedavi ortalama üç ila altı ay sürmekle beraber; akne tamamen iyileştikten sonra bile medikal cilt bakımı her ay düzenli olarak yapılmalıdır.

 

Akneleri Tedavi Etmede Kullanılan Yöntemler

  • Topikal (Krem) Tedavi
  • İlaç Tedavisi
  • Mezolifting (Cilt Mezoterapisi)
  • Kimyasal / Bitkisel Peeling
  • Medikal Cilt Bakımı Tedavisi

 

Akne İzleri Tedavisi

  1. Kimyasal peeling: AHA - TCA - FENOL seçenektir
  2. Dermaroller tedavisi ( özellikle 2.0 mm iğneli roller ile cilt içi kanallar açılarak akne tedavisi uygulanabilir. Papiller dermise ulaşma söz konusu olunca kılcal damarlardan gelen kan dan dolayı işlemde mikro kanamalar oluşur. Streil koşullarda yapılmalıdır.
  3. PRP tedavisi: Tek başına kullanılmamalıdır. FRaksiyonel RF, Dermoroller veya Lazer Sonrası kullanımı önerilmektedir
  4. Fraksiyonel Lazer tedavisi: Q Switched, CO2 veya Erbium vb.Lazerler ile yapılır. Coğrafi koşullar yüzünden Yaş kış yapılamaması, Leke bırakma riski, İşten güçten alıkoyma Riski Yüzünden seçenek olarak hasta ile koordineli uygulanmalıdır.
  5. Dolgu enjeksiyonu: İzlerde azalama sağlayabilir. Tek başına veya kombine kullanılabilir. 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis