Dolgu - Botoks

 

Dolgu Nedir?

Cerrahi olmayan basit bir işlemle yüz gerginliğini sağlayan dolgu enjeksiyonları, dudak çevresi ve yüzün alt yarısındaki çizgi ve kırışıklıkları giderir. Doğru uygulandığında özellikle dudak, burun ve yanak arasında oluşan çizgilerin yok edilmesi ve dudak estetiğinde, mükemmel sonuçlar alınmaktadır. Yüze kendi dokularınızın enjeksiyonundan sonra en etkili ve sağlıklı enjeksiyon şekli hyaluronik asitle çok daha genç bir görünüm elde edilebilmektedir.

Yüzdeki derin veya normal oturmuş kırışıklıkların tedavisi dolgu dediğimiz yöntemle yapılır. İğne ile kırışıklığın olduğu bölgeye girilip dolgu maddesi enjekte edilerek kırışıklık giderilir. Kırışıklığın yanında dudak dolgusu veya dudak kontörü gibi hastanın istediği uygulamalar da yapılır. Veya yanaklarda, elmacık kemiğinde herhangi bir çöküklük varsa böylesi çökük olan kısımlar da dolgu ile doldurulur. 

Estetik Amaçlı Dolgular Nerelerde Kullanılır?

  • Burun kenarındaki çizgiler (Nasolabial çizgiler) 
  • Burun ile ağız arasındaki çizgiler 
  • Dudak konturu ve hacim kazandırarak dolgunlaştırma 
  • Dudakların etrafındaki sigara çizgileri 
  • Göz çevresindeki kırışıklık ve ince çizgiler (kaz ayakları) 
  • Alın çizgileri 
  • Sivilce, yara, kazalardan sonra kalan izler 
  • Yanak, elmacık kemiği ve yağ erimelerinde yeniden hacim kazandırılmasında  

Dolgu maddesi olarak hyaluronik asit günümüzde en fazla tercih edilen maddedir. Laboratuar ortamında üretilir alerji gibi herhangi bir yan etkisi yoktur, ciltle tamamen uyumlu, doğal bir görünüm verir. Etkisi geri dönüşümlüdür. Yani hyaluronik asit ile yapılan dolgular 6 ay - 2 sene arasında kalmaktadır. Geçici olması dezavantaj gibi görünse de asında bir avantajdır. Kalıcı dolgular fiyat açısından daha cazip gelebilir ama bu tarz dolgular birkaç yıl geçtikten sonra yerçekimi etkisiyle kendi yerlerinden ayrılabilmektedirler ve ortaya istenmeyen görüntüler çıkabilmektedir. Hele birde kötü uygulanmışsa madde kaybolmayacağı için ancak ameliyat ile yerinden alınabilir. Ama hyaluronik asit dolgularının böylesi bir riski yoktur. Nasolabial, dudak alt köşeleri, glabellar bölgeye, gözaltı, göz kenarları, alın, dudak, dudak konturü gibi hemen hemen her bölgeye uygulanabilir.

Botoks Nedir?

Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilir. Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi durdurarak etkisini gösterir.

Sinir iletiminin durması, sinirin uyardığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller. Botoks sadece enjekte edildiği bölgede etkisini gösterir. Sistemik olarak tüm kaslara etki etmez. 

Botoks'un Kullanım Amaçları

Botoks en çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi, koltukaltı - el ve ayak içindeki aşırı terlemelerin azaltılması için kullanılır. Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde üzerini örten deri kıvrımları belirgin hale gelir ve yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar en sık olarak alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatıldığında, derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme de azaltılmış olur. Kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm veren alın ve göz kenarlarındaki çizgiler;sinirli ve çatık kaşlı görünüm veren kaşlar arasındaki çizgiler fazlasıyla azaltılır. 

Botoks kullanılarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Bazı kişilerde özellikle sosyal hayatta ve iş hayatında çok problem yaratan avuç içleri ve koltuk altı bölgesine botoks uygulandığında bu kişilerin şikayetlerinde düzelme sağlanır. 

Ne Zaman Etki Eder?

Botoks'un etkisi 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini 15 günde gösterir. 

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzar. Koltukaltına ilk uygulandığında terlemeyi ortalama 8-12 ay kadar düzene sokar. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 12-18 aya kadar uzar. 

Botoks Uygulama Sonrası Neler Oluşabilir?

Botoks uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede düzelir. Bazen geçici olan şişlik ve morarma, nadiren de geçici olarak üst göz kapağında düşüklük görülebilir. 

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis