Lazer ile Dövme Silme

 

Lazer ışını dokudaki koyu renkli boyaları hedef alıp, ısıtarak parçalanmasını sağlayan bir enerjidir. Lazer ışını deriye zarar vermeden alttaki boyayı ısıtıp, patlatarak parçalara ayrılmasını sağlar. Küçük parçalara ayrılan boyalar vücuttaki çöpçü hücreler tarafından absorbe edilerek vücuttan atılırlar. 

Faydaları Nelerdir?

  • Seans aralıkları 4-6 haftadır.
  • Seans sayısı dövme büyüklüğü ve yapılışına göre değişiklik gösterir.
  • Dövme silme işlemi için lazer dışındaki hiçbir yöntem güvenilir ve etkin değildir.
  • Daha az acı ile çözüm üretir.
  • Daha konforludur.
  • Günlük yaşamınızdan alıkoymaz.
  • Gün içerisinde uygulamayı yaptırıp normal yaşamınıza devam edebilirsiniz.
  • Daha kısa sürede daha izsiz bir çözüm üretir.

Seans Aralıkları Ne Kadardır?

Dövme silmede seans aralıkları ortalama 4-6 haftadır. Lazerle dövme silme işlemi yapıldıktan sonra 2-4 gün süren deri yüzeyinde eritem, su toplaması ve kabuklanma olmaktadır. Deri yüzeyi iyileştikten sonra parçalara ayrılmış boyanın vücuttan uzaklaştırılma işlemi devam etmektedir. Buda yaklaşık 4 hafta kadar sürmektedir. Bu 4 haftadan önce yapılacak seanslar dövme silme işlemini kısaltmaz aksine uzatır. 4 hafta boyunca dokunun normale dönmesi beklenmelidir. Daha erken yapılan uygulamalar gereksiz uygulamalardır. 

Dövmedeki solma işlemi yaklaşık 1-1, 5 ay sürmektedir. Böylelikle her uygulama seansından sonra dövmenin renginde solma meydana gelir. Böylece deriye zarar vermeden dövme silme işlemi gerçekleşmiş olur. 

Seans Sayısı Ne Kadardır?

Lazerle dövme silmede seans sayısı birçok etkene bağlıdır. Kullanılan boyanın kalitesi, rengi, miktarı, yapan kişinin profesyonelliği, kullandığı teknik ve lazerin kalitesi çok önemlidir. Masa üstü basit dövme cihazları dövme silme tedavisinde çok başarılı değillerdir. Güçlü ve ileri teknoloji lazer cihazı gerekmektedir. Lazerle dövme silmede seans sayısı ortalama 2-8 seans kadardır. Bazı boya renkleri daha kolay ve erken silinmekte bazıları daha uzun sürebilmektedir. 

Uygulama Öncesi Yapılacaklar

Silinecek olan dövmenin tedavi alanının öncesinde ve sonrasında güneşten korunması çok önemlidir. Tedavi alanı kıllı ise işlem öncesi tıraş etmek gereklidir. Tedaviden önce aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlar içmemek gerekmektedir. Demir ilacı kullanılıyorsa tedaviden 1 hafta önce kesilmelidir. Tedaviden önce anestezik krem sürülür ve 30-45 dakika beklenir. 

Uygulama Sonrası Yapılacaklar

Lazerle dövme silme işlemi yapıldıktan sonra 2-4 gün süren deri yüzeyinde eritem, su toplaması ve kabuklanma olmaktadır. Bu süreçte havuza denize girmek sakıncalıdır. Yara uygun bir temizleyici ile temizlenmelidir, 2-3 gün kapalı pansuman ile dış ortamdan korunması uygun olur. Güneşlenmek sakıncalıdır. Lazerle dövme silme tedavisi yapılan alana buz kompres yapmak gereklidir. Tedavi edilen alan çok sarkıtılmamalıdır. Tedavi alanına 1 hafta boyunca antibiyotikli ve nemlendirici krem uygulanmalıdır. 3 gün sıcak su, sauna, buhar banyosu gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır. Deride kabuklanma varsa kabuklanma düzelinceye kadar denize veya havuza girilmemeli ve kabuk kopartılmamalıdır. 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis