ND Yağ Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi

 

 

ND Yağ Lazer Epilasyon Nedir?

ND Yağ Lazer 1064 nm. dalgaboyunda, lazer epilasyonda, damar ve leke tedavisinde kullanılan bir lazerdir.Renkli tüylerin köklerini yakarak kalıcı kıl kaybı yapar. ND Yağ Lazer renge çok duyarlı olmadığından koyu ten rengine sahip olanlar ve bronz teni olanlarda epilasyonda tercih edilir.Çünkü  koyu cildi yakmaz.

ND Yağ Lazer epilasyon açık tenlilerde kalın veya ince yapılı, siyah, koyu  kahverenkli tüyleri gidermekte etkilidir. Açık tenli kişilerde açık kahverengi tüylerde etkinliği düşüktür. ND Yağ Lazer  koyu ten rengine sahip kişilerde siyah-kahverengi renkli ve kalın yapılı tüyleri gidermekte kullanılabilir. Ayrıca koyu tenlilerde açık kahverengi ve ince tüylerde etkilidir.

Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Vücut epilasyonunda genital bölge ve koltuk altı dahil her yerde kullanılabilir. Kadınlarda kalın ve yaygın kalın tüylerde kullanılabilir. Yüz bölgesinde az sayıda olan kalın tüylerde, dudak üstü hariç ince yüz tüylerinde lazer epilasyon yapılması tavsiye edilmez.

Kalça ve  sırt bölgesinde kıllar derindeyse ND Yağ Lazer cildin çok derinlerine  indiği için  epilasyon etkisi  iyi  olabilir.  Bazen koltuk altı tüyleri derinde olabilir ve kılların azalması uzun sürer. Bu tür dirençli durumlarda daha derinlere inen ND Yağ Lazer epilasyona geçilebilir.


Ne Sıklıkta Yapılır?

ND Yağ Lazer epilasyon ortalama 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Her işlemden 2-3 hafta sonra kontrol seansı yapılarak kalan tüyler giderilir. Seans aralarında tüy olmaz. Lazer epilasyon tüylerin tekrar çıkmaya başladığı 6-8. haftada tekrar yapılır. 

Kaç Seansta Etkili Olur?

Yaşa, yapıya, ten rengine, vücut bölgesine, kıl rengi ve kalınlığına göre  Nd:YAG lazer epilasyon  seans sayısı değişir. Ortalama 4-6 seansta kıllarda %60-90 arası azalma beklenir. Alt bacak, kasık ve koltuk altında hemen etkili olur. Üst bacak, kol, gövde, göğüs dudak üstü bölgelerde daha fazla seans gerektirir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Koyu teni olanlarda ve güneşlenerek bronzlaşmış kişilerde yüksek dozla uygulama yapılırsa geçici yanıklar yapar. Bunun sonucunda kahverengi bir kabuk oluşur. Bir haftada düşen bu kabuk sonrasında haftalar veya aylar içinde geçen  beyaz leke ortaya çıkar. Eğer yanık çok ciddiyse kabuk düşünce kahverengi leke bırakabilir. Yüzde uygun olmayan kişilerde yapılırsa ince tüylerde artış yapabilir.

Kılcal Damar Tedavisi

En çok hangi bölgelerde kullanılır ? 

Yanak, gözaltı ve burun üzerindeki ve bacaklardaki kılcal damarlardır.

Damarsal patolojinin değerlendirilip, her hastanın patolojisine özel tedavi planlaması yapılmaktadır. Özellikle çok uzun süre güneşe ya da solaryuma maruz kalma, yaşlılık, travma, hamilelik, lokal uygulanan steroid ilaçlar, doğum kontrol hapları vb. etkenlerle yüzde veya bacaklarda kılcal damar genişlemeleri (telenjiektazi) oluşabilmektedir. Gene yaşlılık ya da güneş gibi nedenlerle gövde ve yüzde anjiom denilen kırmızı küçük benek şeklinde damarsal lezyonlar oluşabilmektedir.

Bu yüzeysel yerleşimli olan damarsal patolojilerde genellikle tek seanslık tedavi bazen iki seanslık tedavi yeterli olmaktadır. Bacaklarda uzun süre ayakta kalma, şişmanlık vb. gibi nedenlerle venler (toplar damar) içinde basınç artışı olmasından dolayı damarlar belirgin hale gelebilir. Lazerle mavi damar dediğimiz özellikle beyaz tenlilerde çok dikkat çekici şekilde görülen ve estetik olarak kötü bir görünüm yaratan damarsal patoloji birkaç seanslık lazer tedavisi ile giderilebilmektedir. Hemanjiom ve PWS gibi doğumsal damar patolojilerinde ise damarın arter (atardamar) ya da ven (toplardamar) kökenli olması, yerleşim bölgesindeki derinliği, kapladığı alanın genişliği ve patolojik alandaki damardaki kan akımının miktarına göre tedavinin uygulama şekli ve seans sayısı çok değişken olabilmektedir.

 

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis